Leczenie wrastającego paznokcia

Start

Jest to stan dotyczący paznokci, które przebiły tkankę miękką (skórę), w wyniku czego powstała rana, stan zapalny, któremu niejednokrotnie towarzyszy wydzielina. Zdarza się, że w przypadku przenoszonego stanu zapalnego dochodzi do zakażenia rany (najczęściej bakteriami). Pacjent czuje silny ból, towarzyszy mu obrzęk palca, może powstawać także ziarnina.

Przebieg

Przyczyny powstawania dolegliwości mogą być bardzo różne. Wśród tych najczęściej spotykanych obserwujemy złe obcięcie paznokcia, nieprawidłowe obuwie, deformacje, jak również indywidualne predyspozycje. Podczas wizyty w gabinecie usuwamy wrośnięty fragment (co nie koniecznie musi wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta), a także opatrujemy ranę specjalnym opatrunkiem.

Meta

Przy dolegliwości, jaką jest wrastający paznokieć, konieczne są regularne kontrole i zmiany opatrunków do czasu wygojenia rany. Jeżeli przyczyną powstania dolegliwości była zła pielęgnacja, należy zacząć od edukacji pacjenta, jak prawidłowo dbać o paznokcie. Jeżeli przyczyny leżą gdzie indziej, stopa podlega obserwacji i na tej podstawie określane jest dalsze postępowanie, dostosowane indywidualnie do pacjenta.

Wrastający paznokieć

Wrastające paznokcie to uciążliwy problem, który może powodować rany i stan zapalny, któremu wielokrotnie towarzyszy wydzielina. W niektórych przypadkach może dojść do zakażenia rany, dlatego wrastające paznokcie zaleca się leczyć w gabinecie podologicznym.

O wrastającym paznokciu mówi się wtedy, gdy boczna część płytki paznokcia wrasta pod skórę palca. Wrastający w tkankę paznokieć może powodować ból i uczucie ucisku czasem tak silne, że utrudnia to chodzenie. W gabinecie podologicznym Małgorzata Pursa wykonujemy profesjonalne leczenie wrastającego paznokcia, dobierając metodę terapii do indywidualnego przypadku.

Jakie są przyczyny wrastających paznokci?

Przyczyny wrastających paznokci mogą być różne. Zdarza się, że schorzenie ma podłoże genetyczne, choć często wynika również z nieodpowiedniej pielęgnacji paznokci. Źle zrobiony pedicure może przyczynić się do tego, że paznokieć zaczyna wrastać w skórę, powodując stan zapalny. Problem pojawia się także w przypadku nieprawidłowego obcinania paznokci i skórek przypaznokciowych. Inne czynniki ryzyka to:

  • noszenie zbyt ciasnego obuwia;
  • obciążenie stóp w wyniku nadwagi lub otyłości.

Jak wygląda leczenie wrastającego paznokcia w naszym gabinecie w Legionowie?

Specjalista rozpoczyna każdą wizytę od wywiadu z pacjentem i oceny zmiany. Podczas wizyty w gabinecie podolog dobiera odpowiednią metodę działania, mającą na celu usunięcie wrośniętego fragmentu i zabezpieczenie powstałej rany. W gabinecie mamy do dyspozycji profesjonalne narzędzia i specjalistyczne produkty do pielęgnacji, dzięki czemu możemy zapewnić pacjentom najbardziej komfortowe warunki podczas wykonywania całej procedury.

Leczenie wrośniętego paznokcia nie kończy się na odcięciu wrośniętego fragmentu. Bardzo ważne jest prawidłowe postępowanie pozabiegowe zgodnie z zaleceniami podologa. Osoby z Legionowa, Waliszewa i okolic, które zauważyły u siebie wrastający paznokieć, mogą umówić się na wizytę w naszym gabinecie.

Proponujemy również podobny temat do zapoznania – rekonstrukcja paznokcia.

Porozmawiajmy o stopach.
Do usłyszenia!