Wrastający paznokieć to dość powszechna i bolesna dolegliwość, która może wpłynąć na wygodę chodzenia. Początkowo pojawia się jedynie niewielki dyskomfort, jednak w miarę wrastania paznokcia w głąb tkanek, dolegliwości pogłębiają się i może pojawić się silny ból palca, nawet uniemożliwiający chodzenie. Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wrastania paznokcia?
Jakie są przyczyny wrastającego paznokcia?
Wrastający paznokieć jest często wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji stóp, a przede wszystkim obcinania paznokci zbyt blisko skóry lub „na okrągło”. Do innych przyczyn wystąpienia problemu zaliczamy:
- źle wykonany pedicure;
- skaleczenie wału paznokciowego, np. w wyniku urazu lub wycinania skórek;
- noszenie zbyt ciasnych butów oraz butów na wysokim obcasie z wąskimi czubkami;
- uszkodzenia mechaniczne;
- wykonywanie ćwiczeń fizycznych, które wywierają dodatkowy nacisk na stopę;
- nadwaga i otyłość;
- czynniki genetyczne.
Czy wrastający paznokieć boli?
Wśród dolegliwości spowodowanych wrastającym paznokciem wyróżniamy:
- obrzęk wokół paznokcia;
- dolegliwości bólowe spowodowane wbijaniem się paznokcia w tkanki skóry;
- zwiększone ryzyko infekcji;
- nadwrażliwość w obrębie palca;
- pojawienie się wydzieliny ropnej (w przypadku zakażenia).
Warto wiedzieć, że im dłużej paznokieć będzie wrastał w skórę, tym większe ryzyko pojawienia się poważnych dolegliwości.
Jak można zapobiegać wrastaniu paznokci?
Główną formą profilaktyki wrastających paznokci, jest odpowiedni sposób obcinania. Przede wszystkim trzeba uważać na to, aby paznokci u stóp nie obcinać zbyt krótko i nie zaokrąglać brzegów. Paznokcie powinno się obcinać „na kwadratowo” w prostej linii, zgodnie z ich naturalnym kształtem. Jeżeli płytka jest na tyle twarda, że pojawia się problem z obcięciem, zamiast starać się wykonać zabieg na siłę, lepiej najpierw zamoczyć stopy w misce z ciepłą wodą na ok. 10 minut, aby zmiękczyć stopy. Takie działanie zmniejsza ryzyko wystąpienia podczas obcinania urazu, który mógłby skutkować wrastaniem paznokcia i stanem zapalnym.
Bardzo ważne jest także odpowiednie obcinanie skórek przy paznokciach. Chcąc robić to samodzielnie w domu, trzeba postawić na precyzję i usuwać skórki delikatnie, najlepiej z wykorzystaniem specjalnych preparatów do tego celu. Do zaleceń profilaktyki wrastającego paznokcia zaliczamy również unikanie noszenia butów z wąskimi noskami i ciasnych skarpetek.
Jak wygląda leczenie wrastającego paznokcia?
Leczenie wrastającego paznokcia powinno odbywać się w gabinecie podologicznym, gdzie wykwalifikowany specjalista dokładnie obejrzy i zdiagnozuje problem, a następnie dobierze metodę działania dostosowaną do indywidualnego przypadku. Doświadczony podolog ma odpowiednią wiedzę oraz dysponuje sprzętem, pozwalającym na wycięcie wrośniętego paznokcia z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Po zabiegu specjalista dokładnie zabezpiecza ranę i wydaje specjalne zalecenia, których należy przestrzegać, aby przyspieszyć regenerację i zapobiec nawrotom schorzenia.
Porozmawiajmy o stopach.
Do usłyszenia!