Wrastające paznokcie

Start

Jest to stan dotyczący paznokci, które przebiły tkankę miękką (skórę), w wyniku czego powstała rana, stan zapalny, któremu niejednokrotnie towarzyszy wydzielina. Zdarza się, że w przypadku przenoszonego stanu zapalnego dochodzi do zakażenia rany (najczęściej bakteriami). Pacjent czuje silny ból, towarzyszy mu obrzęk palca, może powstawać także ziarnina.

Przebieg

Przyczyny powstawania dolegliwości mogą być bardzo różne. Wśród tych najczęściej spotykanych obserwujemy złe obcięcie paznokcia, nieprawidłowe obuwie, deformacje, jak również indywidualne predyspozycje. Podczas wizyty w gabinecie usuwamy wrośnięty fragment (co nie koniecznie musi wiązać się z odczuwaniem bólu przez pacjenta), a także opatrujemy ranę specjalnym opatrunkiem.

 

Meta

Przy dolegliwości, jaką jest wrastający paznokieć, konieczne są regularne kontrole i zmiany opatrunków do czasu wygojenia rany. Jeżeli przyczyną powstania dolegliwości była zła pielęgnacja, należy zacząć od edukacji pacjenta, jak prawidłowo dbać o paznokcie. Jeżeli przyczyny leżą gdzie indziej, stopa podlega obserwacji i na tej podstawie określane jest dalsze postępowanie, dostosowane indywidualnie do pacjenta.

Porozmawiajmy o stopach.
Do usłyszenia!