Spa dla stóp – jak domowymi sposobami poprawić kondycję skóry naszych stóp i paznokci?
Wizyty w gabinecie podologicznym powinny być nieodłącznym elementem zdrowego trybu życia. Pozwalają one na zachowanie naszych stóp w zdrowiu i estetycznym wyglądzie oraz zapobiegają pojawianiu się dolegliwości. W zależności od osobniczych wymagań skóry i paznokci wizyty profilaktyczne powinny odbywać się w odstępach jedno-, dwu- lub trzymiesięcznych. Pojawia się pytanie: czy należy robić coś w między czasie? Jak pielęgnować nasze stopy? Poniżej znajdziecie kilka wskazówek.
Pomiędzy zabiegami w gabinecie możemy pielęgnować swoje stopy w warunkach domowych. Aby nasze stopy czuły się komfortowo należy codziennie, bez wyjątku, stosować krem nawilżający. Krem taki, powinien być przeznaczony do skóry stóp, gdyż jest ona bardziej wymagająca od pozostałych partii ciała. W zależności od potrzeb skóry, powinien zawierać dużo składników silnie nawilżających np. kwas hialuronowy, mocznik – oczywiście w odpowiednich stężeniach, jak również dużo cennych olejów np. makadamia, arganowy czy jojoba.
Kiedy czujemy, że skóra na podeszwach stóp jest szorstka lub zgrubiała, możemy usunąć jej nadmiar przy użyciu tarki ściernej przeznaczonej do stóp. Tarki takie zazwyczaj pokryte są papierem ściernym o różnej ziarnistości. Z jednej strony posiadają papier gruboziarnisty, który służy do usunięcia nadmiaru warstwy rogowej naskórka, natomiast druga strona pokryta jest papierem drobnoziarnistym, którym należy wyrównać naskórek na koniec zabiegu. Domowe usuwanie naskórka powinno odbywać się „na sucho” czyli przed moczeniem stóp, dzięki czemu unikniemy usunięcia zbyt dużej warstwy.
Zabiegi z użyciem tarki nie powinny odbywać się częściej niż co 2-3 tygodnie.
Kolejnym bardzo przyjemnym zabiegiem dla naszych stóp jest peeling. Zabieg ten można wykonać w warunkach domowych peelingiem przeznaczonym do skóry stóp lub do ciała. Ważne jest aby to był peeling gruboziarnisty, zawierający duże cząstki ścierne, które mogą być naturalne lub syntetyczne. Często stosowanym elementem ściernym jest sól gruboziarnista lub cukier. Najlepiej jeżeli taki peeling będzie na bazie olejów, wtedy dodatkowo nawilży nasze stopy i pozostawi na nich ochronną warstwę nawet po spłukaniu. Peeling można powtarzać co około 2 tygodnie.
Ulgę zmęczonym stopom przyniosą również kąpiele. I tutaj też bardzo ważna uwaga, aby nie moczyć stóp w zwykłych solach, co prowadzi do przesuszenia skóry, tylko korzystać z kompozycji olejków przeznaczonych do tych celów. Na rynku jest szeroki wybór takich kosmetyków i można zastosować kąpiele w celu nawilżenia, odprężenia, zmiękczenia, rozgrzania itp.
W przypadku paznokci, pielęgnacja jest trochę bardziej ograniczona, ale również są sposoby na poprawę ich kondycji. W związku z tym, że na płytce paznokciowej komórki również obumierają, należy je co jakiś czas złuszczać. Do tego celu można wykorzystać bardzo delikatny blok polerski
i wyszlifować powierzchnię płytki. Zapewni nam to gładką powierzchnię i świeższy/zdrowszy wygląd paznokcia. Ponad to, aby paznokcie były nawilżone, błyszczące i się nie rozdwajały, zaleca się stosowanie kąpieli w mieszankach olejowych. Mieszanki można kupić gotowe, jak i stworzyć samemu. Najczęściej wybieranymi olejami są: rycynowy i arganowy. Kąpiele można wykonywać na zimno i na ciepło, natomiast druga wersja przynosi lepsze rezultaty. Oprócz paznokci podczas takiej kąpieli korzystają również skórki znajdujące się wokół płytki. Stają się nawilżone, elastyczne i nie zadzierają się.
Wszystkie podane powyżej sposoby sprawiają, że stopy czują się komfortowo i w związku z tym, że wykonują w naszym życiu kawał wielkiej roboty, należy im się porządne SPA, nawet
w zaciszu domowym.
Podolog Małgorzata Pursa-Bańbura
Zachęcamy do przeczytania podobnego tematu: Czy możemy zabezpieczyć swoje stopy w miejscach publicznych?
Porozmawiajmy o stopach.
Do usłyszenia!